Det är väder utanför. Snön yr åt alla håll. Vilsna snöflingor är för lätta för den hårda vinden. Fönsterrutorna tjänstgör som stopp. Flinga efter flinga läggs till varandra. Ett täcke bildas. Innanför brinner värmen. Ljusen syns vackrare i vintermörkret. Under täcken av dun sovs en idéliknande sömn där mörkret är vackert. Morgonen sträcker ut sig som en larv på ett blad. Med bara fötter mot en kaffebryggare och med en blick ut mot dagen. Kaffet i koppen en livsdryck. Händerna vid tangentbordet en meningsbyggnad. Och berättelsen min.
Här är jag. Hej HOPP!
-
Senaste blogginläggen:
- Om biblioteken och samhällets bokhyllor! 2022-04-30
- Allt det där vi läser men inte talar så mycket om 2022-04-30
- Konflikten på skolgården 2022-04-29
Kategorier
Korlingsord på Twitter
- Läsare: https://t.co/JKh5hQKrti about 15 hours ago from Twitter for iPhone
- Dansk gymnasieskola har prövat att inte ge betyg utan öka samtalen om lärandet och resultaten har "överraskat". Min… https://t.co/hNEd2eN6H7 about 15 hours ago from Twitter Web App
- @fredrikarboga Det är en underbar bok. 08:56:57 e m maj 19, 2022 from Twitter for iPhone in reply to fredrikarboga
Artiklar på andra ställen:
OM ATT STAVA RÄTT:
https://skolvarlden.se/artiklar/konsten-att-ratta-ratt-anne-marie-korling-om-att-utveckla-stavning
https://news.cision.com/se/gothia-kompetens/r/fran-stavfel-till-stavratt---ny-bok-av-anne-marie-korling,c3327044
https://www.svd.se/smartaste-sattet-att-retta-ett-stavfel
Arkiv
TOMAS TRANSTRÖMER:
"Uppdrag: Att vara där man är".Lev Vygotskij:
Talspråket är alltid begripligt för barnet; det uppstår ur ett levande umgänge med andra människor, det är en fullkomligt naturlig reaktion, barnets reaktion på vad som händer omkring det och berör det.