Det är inte att vi tänker lika som är intressant, utan att vi vill mötas i en frågeställning. Även om vi till en början ser ut att tänka lika så kan det vid en djupare diskussion visa sig att vi tillför perspektiv och utvecklar saker och ting på olika sätt.
Här är jag. Hej HOPP!
-
Senaste blogginläggen:
- Om biblioteken och samhällets bokhyllor! 2022-04-30
- Allt det där vi läser men inte talar så mycket om 2022-04-30
- Konflikten på skolgården 2022-04-29
Kategorier
Korlingsord på Twitter
- @BjornSandmark Tack. Roligare med kontakt än att googla fram uppgifter. 04:47:31 e m juni 27, 2022 from Twitter for iPhone in reply to BjornSandmark
- @ceciliapoesi @BjornSandmark Ja! 04:46:25 e m juni 27, 2022 from Twitter for iPhone in reply to ceciliapoesi
- @ericaronson du behöver inga hjulskenor? 03:30:44 e m juni 27, 2022 from Twitter Web App in reply to ericaronson
Artiklar på andra ställen:
OM ATT STAVA RÄTT:
https://skolvarlden.se/artiklar/konsten-att-ratta-ratt-anne-marie-korling-om-att-utveckla-stavning
https://news.cision.com/se/gothia-kompetens/r/fran-stavfel-till-stavratt---ny-bok-av-anne-marie-korling,c3327044
https://www.svd.se/smartaste-sattet-att-retta-ett-stavfel
Arkiv
TOMAS TRANSTRÖMER:
"Uppdrag: Att vara där man är".Lev Vygotskij:
Talspråket är alltid begripligt för barnet; det uppstår ur ett levande umgänge med andra människor, det är en fullkomligt naturlig reaktion, barnets reaktion på vad som händer omkring det och berör det.
Fast alltsomoftast blir det väl en rikare diskussion när vi tänker olika?