Kaffekoppar jag fått får bära namnet av givaren. Därför har jag kaffekoppar med namn. Det kan göra mig så innerligt glad att dricka ur kaffekoppen given av den och den. Som en påminnelse. En närvaro.
Här är jag. Hej HOPP!
-
Senaste blogginläggen:
- Krönika om bilderboken som träffar i amygdala 2023-01-27
- Den kompetente läraren 2023-01-24
- Styvmoderligt om barns självständiga läsning 2022-12-01
Kategorier
Korlingsord på Twitter
- @NybergBirgit Jag tror att Ekman menar händelser i plural. Många händelser där. about 1 hour ago from Twitter for iPhone in reply to NybergBirgit
- @simonkarlsson82 @markatt07 Fint att du frågar så att jag kan förklara. Uppskattas. about 1 hour ago from Twitter for iPhone in reply to simonkarlsson82
Arkiv
Lev Vygotskij:
Talspråket är alltid begripligt för barnet; det uppstår ur ett levande umgänge med andra människor, det är en fullkomligt naturlig reaktion, barnets reaktion på vad som händer omkring det och berör det.
Vilken vacker kopp! Njutbart att dricka ur en sådan!