Då man läser är man mer i en annan människas ord, mer styrd, men ändå fri att tänka vad man vill. Om man läser tyst får man tänka inne i huvudet. Om man tänker utåt kan man samtala om det man läser och få uttrycka sina tankar och sina igenkännanden.
Skrivandet är mer en friare form. Ett kreativt eget skapande.
Så sa någon till mig då vi diskuterade läsande och skrivande. Och runt omkring oss finns det små som hellre skriver stort och eget än att tvingas in i bokens begränsningar och annan persons tyckande. Men jag ser det inte riktigt så. Jag ser samspelet mellan redan skrivna ord och de ord som man skriver själv.
Anne-Marie
Helt riktigt Ann-Marie.
När jag är i författartagen försöker jag omsätta filmen i huvudet till ord som skapar en berättelse jag själv skulle tycka om att läsa. Det intressanta är när andra läser de ord jag skrivit ser en helt annan film i huvudet.
Ordets makt är starkt, men inte förutsägbart.