Den här lördagen tittar jag på en bönematta. Den här lördagen dricker jag te ur tunna smala glas. Den här lördagen möter mina fötter gamla stenar från tidernas tider. Den här lördagen sjunger jag min farfars sång på annan mark. Den här lördagen ler jag mot alla jag möter. Den här lördagen dricker jag ur en annan kultur. Den här lördagen ser jag på blåa mosaikbitar. Den här lördagen läser jag tusen och en natt. Den här lördagen säger jag ordet Orienten flera gånger. Den här lördagen förstår jag ett språk men går vilse i ett annat.
Här är jag. Hej HOPP!
-
Senaste blogginläggen:
- Skolstart: Gråter fröken? 2022-08-17
- Lite si och så med elevens lärande 2022-08-13
- Faran med att benämna ord som svåra 2022-08-10
Kategorier
Korlingsord på Twitter
- Eleverna står med sina mobiler, tittar ner i dem, när de plötsligt får syn på mig. - Hej! säger de glatt. En av ele… https://t.co/gT9er6C7RG about 4 hours ago from Twitter Web App
Artiklar på andra ställen:
OM ATT STAVA RÄTT:
https://skolvarlden.se/artiklar/konsten-att-ratta-ratt-anne-marie-korling-om-att-utveckla-stavning
https://news.cision.com/se/gothia-kompetens/r/fran-stavfel-till-stavratt---ny-bok-av-anne-marie-korling,c3327044
https://www.svd.se/smartaste-sattet-att-retta-ett-stavfel
Arkiv
TOMAS TRANSTRÖMER:
"Uppdrag: Att vara där man är".Lev Vygotskij:
Talspråket är alltid begripligt för barnet; det uppstår ur ett levande umgänge med andra människor, det är en fullkomligt naturlig reaktion, barnets reaktion på vad som händer omkring det och berör det.
Trevlig helg i landet för länge sedan!
Den här helgen halkar jag omkring på gator jag känner väl. Den här helgen nynnar jag på sånger jag känner igen. Den här helgen talar och lyssnar jag på ett språk jag kan så väl, men där nya vinklar av orden får mig att le.
Är du i Turkiet nu?